Categories: Artykuly

Rojst (serial)

Rojst – polski serial sensacyjno-kryminalny z 2018 roku, w reżyserii Jana Holoubka, wyprodukowany przez Showmax oraz Studio Filmowe „Kadr” i udostępniany na platformie internetowej Showmax między 19 sierpnia 2018 a 14 września 2018, a od 21 grudnia 2019 serial można oglądać na Netfliksie.

Serial ukazuje rzeczywistość Polski Ludowej w połowie lat 80. XX wieku.

Akcja serialu rozgrywa się w fikcyjnym mieście wojewódzkim w zachodniej Polsce. Jest rok 1984, ponury czas PRL-u, pomiędzy zniesieniem stanu wojennego a rozpoczęciem obrad Okrągłego Stołu.

Słowo rojst oznacza bagno. Tytułowym bagnem jest bowiem cały świat pokazany w serialu. Bohaterowie z różnych przyczyn grzęzną w paraliżującym ich życie systemie. Szara rzeczywistość socjalistyczna przypomina podmokłe grzęzawisko – “im więcej nieprzemyślanych ruchów wykonujesz, tym głębiej możesz się zapaść”.

W lesie, na usytuowanym na obrzeżach miasta osiedlu Gronty, dochodzi do podwójnego, brutalnego morderstwa młodej prostytutki i towarzysza Grochowiaka – miejscowego działacza komunistycznego. Milicji Obywatelskiej dość szybko udaje się wytypować oraz ująć sprawcę. W tym samym czasie ma również miejsce samobójstwo pary nastolatków: dziewczyny (córki jednego z opozycjonistów) i chłopaka. Nieoficjalne śledztwo podejmują dwaj dziennikarze regionalnej gazety “Kurier Wieczorny”: doświadczony Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) oraz początkujący Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik), który niedawno przeprowadził się z Krakowa z ciężarną żoną (Zofia Wichłacz). Dziennikarze, badając te sprawy, docierają do sieci lokalnych powiązań, pomiędzy światem przestępczym a przedstawicielami władzy i wymiaru sprawiedliwości. W tle przewija się historia tych ziem z pierwszych lat powojennych.

Jeden odcinek produkcji kosztował około 1,5 mln złotych.

Zdjęcia do serialu powstawały m.in. w:

Portal telemagazyn.pl przyznał serialowi ocenę 8/10. Portal onet.pl w swojej recenzji w dziale kultura pochwalił serial za realizm w oddaniu klimatu lat 80.

W warstwie muzycznej serialu wykorzystano między innymi utwory: zespołu Rezerwat (Zaopiekuj się mną), Andrzeja Rybińskiego (Nie liczę godzin i lat), Klaus Mitffoch (Strzeż się tych miejsc), Krystyny Prońko (Jesteś lekiem na całe zło), Andrzeja Zauchy (Wymyśliłem Ciebie), zespołu Bank (Psychonerwica), A_GIM i Moniki Brodki (Wszystko czego dziś chcę – cover utworu Izabeli Trojanowskiej), Maanam (Boskie Buenos), Perfect (Coś dzieje się w mej biednej głowie), Sztywny Pal Azji (Wieża radości, Wieża samotności), Kryzys (Święty szczyt), Republika (Sexy Doll).

Rojst (serial)
Tags: Artykuly
Marek Kowalski

Recent Posts

Jak oglądać Trader Horn na Netflix za darmo?

Jak oglądać Trader Horn przez VPN. Zobacz Trader Horn z 1931 roku oceniony na 8 na 10 punktów.

3 lata ago

Jak oglądać Monastero di Santa Chiara na Netflix za darmo?

Jak oglądać Monastero di Santa Chiara przez VPN. Zobacz Monastero di Santa Chiara z 1951 roku oceniony na 4.5 na…

3 lata ago

Jak oglądać Le corps d’un homme na Netflix za darmo?

Jak oglądać Le corps d'un homme przez VPN. Zobacz Le corps d'un homme z 1996 roku oceniony na 4 na…

3 lata ago

Jak oglądać The Night Caller – Listener na Netflix za darmo?

Jak oglądać The Night Caller - Listener przez VPN. Zobacz The Night Caller - Listener z 1997 roku oceniony na…

3 lata ago

Jak oglądać What Kind of Mother Are You? na Netflix za darmo?

Jak oglądać What Kind of Mother Are You? przez VPN. Zobacz What Kind of Mother Are You? z 1996 roku…

3 lata ago

Jak oglądać La maman et la putain na Netflix za darmo?

Jak oglądać La maman et la putain przez VPN. Zobacz La maman et la putain z 1973 roku oceniony na…

3 lata ago